Sobota, 21.10.2017. Imieniny obchodzą:

Jesteś tutaj: Kwiatypamieci.pl Florystyka pogrzebowa

Florystyka pogrzebowa

W chwili tak trudnej , jaką jest niewątpliwie utrata bliskiej osoby, naszą głowę zaprząta tysiące tematów. Stajemy przed wyborem trumny czy też nagrobka, ale równie ważny jest wybór kwiatów na ceremonię pogrzebową, a wybór nie jest prosty. Pomimo faktu, że sformułowanie "trendy pogrzebowe" może wywoływać na twarzach lekki uśmiech, niewątpliwie takie istnieją. Co więcej, stały się już ważnym elementem sztuki florystycznej. Aktualnie kompozycje funeralne w niczym nie przypominają już kompozycji sprzed kilku lat.

Wybór
Wieniec, tradycyjna wiązanka, a może kompozycja specjalna? To w naszej kulturze najważniejszy wybór kwiatowej oprawy tego dnia. Są one metaforą pożegnania ze zmarłym ale symbolizują też nasz żal i smutek po jego odejściu. Dlatego też, aby jak najpełniej przekazać nasze uczucia, florystyka funeralna daje nam szeroki wachlarz wyboru.

Wiązanki pogrzebowe

Wiązanka pogrzebowa jest najbardziej powszechna i najchętniej wybierana, spośród kompozycji
kwiatowych przeznaczonych na pogrzeb. Pomimo mniejszych rozmiarów, jej zastosowanie
nie różni się od funkcji wieńca. Ponadto, ułożenie kwiatów i rozmiary wiązanki sprawiają,
że można położyć ją nie tylko na miejscu pochówku, ale i wstawić do wazonów,
które bardzo często są elementem nagrobka. Kompozycja wiązanki pogrzebowej
pozwala na różnorodne zastosowanie kwiatów. Jako jej elementy sprawdzą się
nie tylko tradycyjne kwiaty, ale i te, dotąd przeznaczone na inne okazje.

Wieńce pogrzebowe

Są jedną z najpopularniejszych kompozycji zamawianych na pogrzeb. Wieńce, zazwyczaj okrągłe, prezentują się bardzo efektownie. Często wykonywane na floretach i podłożu świerkowym, składają się z różnego rodzaju kwiatów. Najpopularniejsze wieńce wykonane są z kwiatów: róż, goździków, anturium, lilii, utrzymanych w jednej kolorystyce. Dołączone do nich symboliczne szarfy, pełnią funkcję bileciku wyrażającego nasze ostatnie pożegnanie zmarłego.

Bukiety kondolencyjne

W naszej kulturze, zwyczaj wręczania bukietów kondolencyjnych nie jest jeszcze tak
rozpowszechniony, ale warto zdobyć się na ten gest. Jak sama nazwa wskazuje,
bukiet ten doręczamy do rodziny i bliskich zmarłej osoby. Taktownym
rozwiązaniem będzie wysłanie lub wręczenie go w domu pogrzebowym
lub w mieszkaniu rodziny będącej w żałobie. Bukiet kondolencyjny to
ujmujący wyraz naszego współczucia oraz jedności
myśli w tym trudnym czasie..

Kompozycje specjalne

Kompozycje specjalne są pozycjami cieszącymi się coraz większym zainteresowaniem, wśród osób poszukujących oryginalnych rozwiązań. Bardzo często spotykane na miejscach pochówku małych dzieci, bądź osób pełniących ważną funkcję społeczną. Ich wyjątkowość tkwi w możliwości personalizacji kompozycji kwiatowych, gdyż umiejętne ich wykonanie pozwoli wyczarować różnorodne kształty przedmiotów, które przywołują nam na myśl osobę zmarłą.

Kompozycje na trumnę

Podjęcie decyzji o wyborze trumny, stwarza możliwość jej kwiatowego udekorowania.
Jedną z takich dekoracji jest kompozycja kwiatowa umocowana do wieka trumny.
Duża powierzchnia pozwala na różnorodne jej wykorzystanie – od klasycznej
kompozycji umiejscowionej na środku trumny, do pokrycia jej całej
kwiatami. Dekoracje na trumnę będą nie tylko wyglądać okazale
podczas jej wystawienia w domu pogrzebowym, bądź
w kościele, ale i pozwolą na zachowanie dostojności
podczas ostatniej drogi zmarłego.

Dekoracje urny

Alternatywą dla pochówku zmarłego w trumnie jest kremacja. Dokonując wyboru oprawy kwiatowej tego wyjątkowego dnia, nie zapomnijmy o niewielkich wymiarach urny. Z uwagi na wspomnianą małą powierzchnię, jej dekoracja będzie symboliczna. Cieszącymi się dużą popularnością są ozdoby kwiatowe z eleganckiej orchidei bądź coraz popularniejszej eustomy. Kolorystykę i kształt zdobienia należy dobrać do barwy urny- pozwoli to na uzyskanie tak ważnej w tym dniu harmonii.

Kolor gra rolę

Jeżeli już dokonaliśmy wyboru związanego z formą i rodzajem oprawy kwiatowej, nie zapomnijmy o jej kolorystyce. To zadanie mogłoby się wydawać łatwe, jednak warto poświęcić chwilę temu zagadnieniu. Do niedawna we florystyce funeralnej prym wiodły biele i czerwienie. Pomimo dużego powodzenia jakim cieszą się te barwy, Klienci coraz częściej sięgają po fiolety, zielenie, żółcie i jasne dodatki. I choć na polskich nekropoliach, nie znajdziemy kompozycji w żywych kolorach, które królują na zachodnich cmentarzach, to warto zauważyć, że wiele osób zmienia swoje podejście do tematu florystyki pogrzebowej, chcąc, aby była nie tylko piękna i elegancka, ale też niebanalna – również kolorystycznie.

Pamiętaj!
Niezależnie od tego na jaki wybór kwiatów się zdecydujemy, nie zapomnijmy o najważniejszym - o tym, że są one symbolem naszej pamięci o tych, którzy odeszli. Dlatego pamiętajmy, aby na ich nagrobkach zawsze gościły kwiaty. To jedna z niewielu rzeczy, którą możemy zrobić dla tych, których już pośród nas nie ma…