Wtorek, 26.09.2017. Imieniny obchodzą:

Jesteś tutaj: Kwiatypamieci.pl Pogrzebowy savoir-vivre

Pogrzebowy savoir-vivre

Istnieją tematy o których wolimy nie myśleć. Odsuwamy je od siebie, wmawiając sobie, że przecież nas nie dotyczą. I choć wiemy, że kiedyś dosięgną każdego z nas, to bardzo trudno nam o nich mówić. Jednym z takich tematów jest śmierć. Niezależnie od tego czy my osobiście musimy się z nią uporać, czy dotyka ona naszych przyjaciół, rodzi mnóstwo pytań, a w wielu sytuacjom towarzyszy nam lęk i niepewność. W tym szczególnym czasie, gdy kierują nami emocje, bardzo łatwo o nietakt, który nie wynika ze złej woli, lecz z ogromnej chęci pomocy i niewiedzy na temat tego, jak jej udzielić. Mamy nadzieję, że poniższy tekst okaże się cenną wskazówką, do tego jak przetrwać ten smutny czas.

Klepsydra

To nic innego jak ogłoszenie w postaci afiszu, które zawiera informacje dotyczące osoby zmarłej oraz miejsca i czasu uroczystości żałobnych, w tym pochówku. Jest rozwieszana na życzenie rodziny zmarłego, w miejscach które są do tego wyznaczone. Współcześnie jednak, rezygnuje się z rozwieszania jako afisz, na rzecz tych zamieszczanych w prasie bądź w serwisach internetowych.

Nekrolog

Wyglądem przypomina klepsydrę, jednak różni się od niej znaczeniem. Nekrologi są wyrazem współczucia i przekazaniem kondolencji rodzinie zmarłej osoby. Te tradycyjne zawierają najczęściej imię i nazwisko oraz krótką wzmiankę o zmarłym wraz z wyrazami współczucia dla rodziny zmarłego. Bardziej rozbudowaną formą nekrologu może być artykuł prasowy, program telewizyjny lub audycja radiowa o charakterze informacyjnym, przybliżająca sylwetkę zmarłego.

Ceremonia pogrzebowa

Jeżeli czuliśmy więź ze zmarłą osobą, nie czekajmy na oficjalne zawiadomienie ze strony pogrążonej w smutku rodziny, tylko bez zastanowienia udajmy się na pogrzeb. Nasza obecność w tej trudnej chwili będzie nieocenionym dowodem pamięci.

Kondolencje

W czasie dzielącym zgon i pochówek zmarłego, nie zapomnijmy o geście w stronę pogrążonej w smutku rodziny. W dobrym tonie jest też złożenie Im kondolencji oraz zamieszczenie ich w lokalnej prasie. Wizytę można złożyć rodzinie zmarłego także po pogrzebie. Będzie ona wyrazem naszej pamięci o rodzinie pozostającej w żałobie. Pamiętajmy jednak, aby nie nadużywać gościnności pogrążonych w smutku. Unikajmy także pytań, które mogłyby wprawić w zakłopotanie albo wywołać smutek u odwiedzanych osób. Uszanujmy ich uczucia.

Stypa

Na poczęstunek po ceremonii pogrzebowej najczęściej zapraszana jest najbliższa rodzina, bliski krąg znajomych i przyjaciół zmarłej osoby. Jednak w niektórych regionach naszego kraju na stypę zaprasza się wszystkich uczestników pogrzebu. Taki poczęstunek nie powinien trwać zbyt długo i odbyć się bez spożywania napojów alkoholowych. Spotkanie to ma na celu wspominanie zmarłej osoby i przypomnienie sobie wszystkich ciepłych chwil z nim związanych.

Żałoba

Kwestia żałoby jest nie od dziś tematem spornym. Pomimo wielu informacji dotyczących długości jej trwania, na próżno doszukiwać się ściśle określonych ram czasowych. W tym czasie należy unika uczęszczania na wesela czy przyjęcia. Nie oznacza to jednak, że w przypadku ślubów kościelnych, chrztów czy też ważnych rocznic rodzinnych, nie należy pojawiać się na nich. Powszechnie przyjęło się, że okres żałoby po rodzicach i współmałżonkach trwa rok i sześć tygodni, jednak można ją złagodzić po sześciu miesiącach. Pamiętajmy jednak o tym, aby w tym szczególnym czasie pomimo smutku i bólu jaki przeżywamy, nie epatować w sposób ostentacyjny naszą żałobą.

Mamy nadzieję, że w tak trudnej chwili, przytoczone porady staną się choć odrobinę pomocne. Pamiętajmy jednak, że śmierć dotyka każdego z nas w indywidualny sposób. Nie ma bowiem jednej recepty na to jak poradzić sobie z tym trudnym tematem…